Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Członkowie Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego „Opolski Bifyj” z wizytą na „Małopolskiej Trasie Smakosza”

27.10.2016

W dniach6 24-25 października 2016 roku Członkowie Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego „Opolski Bifyj” wybrali się w podróż po smakach województwa małopolskiego. Celem wizyty było odwiedzenie wybranych obiektów gastronomicznych zrzeszonych w „Małopolskiej Trasie Smakosza” oraz poznanie zasad działalności restauracji na szlaku, wymiana doświadczeń, dobrych praktyk i nawiązanie bezpośrednich relacji pomiędzy przedsiębiorcami.
Małopolska Trasa Smakosza opiera się w głównej mierze na karczmach, które zarówno stylistyką wnętrz, jak i ofertą kulinarną nawiązują do tradycji galicyjskich. Takie też miejsca odwiedzali uczestnicy wyjazdu, kosztując specjałów kuchni małopolskiej, dzieląc się równocześnie przemyśleniami i oświadczeniami w promocji takich miejsc.
Wizyta rozpoczęła się w „Gościnnej Chacie” w Krakowie od spotkania z menadżerem obiektu – Panem Michałem Wilamowskim oraz przedstawicielką Małopolskiej Organizacji Turystycznej, a zarazem osobą najbardziej zaangażowaną w stworzenie i rozwój Małopolskiej Trasy Smakosza – Panią Elżbietą Tomczyk - Miczką. Pan Wilamowski opowiedział o historii powstania obiektu, a także o nowym przedsięwzięciu, jakim jest otworzenie podobnego obiektu w miejscowości Linz w Austrii. Z kolei Pani Elżbieta Tomczyk-Miczka przedstawiła w sposób szczegółowy zasady funkcjonowania „Małopolskiej Trasy Smakoszy” oraz wieloletnie doświadczenia i wnioski z działalności tego bardzo udanego projektu. Wizyta zakończyła się tradycyjnym łemkowskim obiadem, gdyż restauracja „Gościnna Chata”  jako jedyna polska restauracja w Krakowie serwuje dania kuchni łemkowskiej. Charakterystycznych wystrój wnętrz, stylowy ubiór personelu oraz muzyka tworzą niesamowity nastrój łemkowskiej karczmy.
Kolejnym punktem były odwiedziny „Karczmy Rohatyna” w Liszkach, która położona jest nad brzegiem malowniczego jeziora. Otoczenie tego miejsca sprawia, iż jest ono licznie odwiedzane w okresie letnim. Odbywają się tutaj także warsztaty artystyczne oraz plenery plastyczne, z uwagi na przepiękną scenerię, jaka się roztacza ze skarpy na jezioro. Oprócz poczęstunku tradycyjnymi słodkościami, członkowie szlaku mieli również możliwość rozmowy z właścicielem obiektu – Panem Szymonem Jaśkowiakiem, który przedstawił szeroki zakres promocji poprzez liczne imprezy oraz cykliczne wydarzenia organizowane na terenie obiektu.
Ostatnim punktem w programie pierwszego dnia była wizyta w Karczmie „Morskie Oko” – prawdziwej góralskiej karczmie położonej w centrum Krakowa. Wystrój wnętrza z młyńskim kołem, góralskie ubiory przesympatycznej obsługi, góralska muzyka sprawiają, że można poczuć prawdziwy klimat tatrzański. Wizyta w tym miejscu pozwoliła członkom szlaku spojrzeć na aspekt promocyjny lokali gastronomicznych poprzez stworzenie odpowiedniego klimatu danego miejsca, dbałość o szczegóły oraz spójność wszystkich elementów. Odwiedziny zakończyły się iście góralską kolacją.
W drugim dniu wizyty studyjnej członkowie Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego „Opolski Bifyj” odwiedzili niesamowite miejsce, jakim jest Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik” w Stróżach zaledwie pół godziny od Nowego Sącza. To niesamowite miejsce stanowi kwintesencję pasji i fascynacji życiem pszczół właścicieli obiektu – Pani Anny i Pana Janusza Kasztelewiczów. „Sądecki Bartnik” to połączenie laboratorium, zakładu produkcyjnego, pasieki, ekspozycji muzealnych, miejsca edukacji, zabawy i nauki o pszczołach. Każdy szczegół, każdy element tego ogromnego pod względem obszaru miejsca jest głęboko przemyślany i spójny. Jest to ewidentny dowód na to, że prawdziwa pasja i śmiałość w podejmowaniu odważnych decyzji może doprowadzić do prawdziwego sukcesu.  Odwiedzenie tego miejsca było połączone z degustacją słodkości, która towarzyszy nieodłącznie temu miejscu – miodu w różnych postaciach.
Ostatnim punktem drugiego dnia pobytu były odwiedziny w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, czyli replice miasteczka galicyjskiego z przełomu XIX i XX w. Odtworzone zostały tutaj wiernie wszystkie najważniejsze obiekty, które umiejscawiano kiedyś przy rynku, czyli pracownię krawiecką, aptekę, sklep, pocztę, a także typowe mieszkania żydowskie. Muzeum to składa się także z ogromnego skansenu, na którego odwiedzenie należy przeznaczyć przynajmniej 2 godziny. Z uwagi na główne cele wizyty, członkowie szlaku odwiedzili „Gospodę Galicyjską”, która położona jest w samym centrum miasteczka. Wszystkich przybyłych powitała właścicielka obiektu – Pani Beata Handzel, która opowiedziała zarówno o plusach, jak i minusach usytuowania restauracji na terenie muzeum. Spotkanie zakończyło się obiadem z podaniem tradycyjnych dań kuchni małopolskiej.   
Realizacja tego przedsięwzięcia przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną była możliwa dzięki projektowi pn. Wsparcie promocji i rozwoju sieciowania Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego Opolski Bifyj w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich 2014-2020 dla województwa opolskiego na lata 2016-2017 ze środków Schematu II Pomocy Technicznej PROW na lata 2014-2020 – Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt zakłada realizację szeregu działań mających na celu promocję województwa opolskiego poprzez kulinaria tradycyjne serwowane w restauracjach znajdujących się na Szlaku Kulinarnym Województwa Opolskiego Opolski Bifyj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009