- KSOW 2014-2020
- Legislacja KSOW 2014-2020
- Plan działania i plany operacyjne
- Operacje realizowane przez Partnerów KSOW w ramach Planu Działania KSOW 2014-2020
- Konkurs nr 1/2017 dla Partnerów KSOW
- Konkurs nr 2/2018 dla Partnerów KSOW
- Konkurs nr 3/2019 dla Partnerów KSOW
- Konkurs nr 4/2020 dla Partnerów KSOW
- Wojewódzka Grupa Robocza ds. KSOW 2014-2020
- Księga wizualizacji znaku PROW 2014-2020
- Pomoc techniczna PROW 2014-2020
- Partnerzy KSOW
- KSOW 2007-2013
- Publikacje
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
Gmina Bierawa - Z babci szafy wyciągnięte – dawniej i dziś
W ramach Planu Operacyjnego KSOW 2014-220 dla Województwa Opolskiego na lata 2016-2017 zrealizowano we współpracy z Partnerami KSOW: Gminą Bierawa i Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Bierawie operację, która poprzez promowanie lokalnej tradycji przyczyniła się do aktywizacji mieszkańców wsi.
Głównym celem operacji było włączenie w życie społeczne, i tym samym pełna aktywizacja, młodzieży z terenów wiejskich oraz osób starszych (seniorów), poprzez zaproponowanie wspólnej pracy, by powstał produkt finalny. Realizowana operacja miała na celu szerzenie wśród zainteresowanych stron wdrażania inicjatywy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich poprzez prezentację produktów wytworzonych podczas zaplanowanych działań (przerobione ubrania). Poprzez innowacyjny pomysł, podniesiono jakość realizacji Programu w szerokim kontekście. Społeczność dowiedziała się o polityce rozwoju obszarów wiejskich i proponowanym wsparciu finansowym dzięki przeprowadzonej promocji. Aktywizacja nastąpiła poprzez: w przypadku osób starszych: udział w warsztatach krawieckich na zasadzie przekazywania swojej wiedzy nt. krawiectwa, ubioru, porównania różnorodności ubioru dawniej i dziś, zaprezentowanie ubiorów tradycyjnych dla regionu określanych mianem strojów ludowych, przekazanie dostępnej wiedzy związanej z umiejętnością robienia na drutach, haftowania, szydełkowania. Wiedza ta z kolei zaktywizowała młodzież do działań praktycznych. W przypadku młodzieży: spojrzenie inaczej na możliwość wykorzystania czegoś istniejącego (ubrań) i z pomocą wyobraźni przekształcenia tego w coś nowego, innowacyjnego, nabycie nowych umiejętności (skrawanie, szycie, wykańczanie).
Bezpośrednią grupą docelową była młodzież szkolna z terenu Gminy Bierawa oraz osoby starsze (seniorzy), pośrednią grupą wszyscy mieszkańcy, którzy mogli zobaczyć produkt finalny.
Całość operacji składała się z kilku elementów:
• przeprowadzenia warsztatów krawieckich dla dzieci, młodzieży szkolnej oraz ogółu mieszkańców gminy Bierawa,
• zwieńczeniem warsztatów był finał polegający na przeprowadzeniu konkursów będących gratyfikacją osób, które wyłonione zostały w ramach konkursu na najlepszy pomysł.
• rozstrzygnięcie oraz ocena nastąpiła podczas pokazów finalnych w Bierawie oraz w Dziergowicach (dla warsztatów przeprowadzonych w ośrodkach: Dziergowice i Lubieszów).
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.